Začátek filmu začíná staronově – se starým logem, ale zároveň netradiční hudbou ozývající se z rádia v koloně vozidel. Indiana Jones (Harrison Ford) se ocitá se v zajetí Rusů v Oblasti 51. Překvapivě už v úvodu poznáme hlavní zápornou postavu. Jedná se o agentku Irinu Spalkovou v podání Cate Blanchettové. Rovnou také odhalíme, že Indyho přítel Mac (Ray Winstone) není zcela spolehlivý a raději se postaví na stranu toho, kdo víc zaplatí. To vyvolá svoje, a tak to vypadá, že je Indy v koncích. Nakonec se přeci jen věci zvrátí v jeho prospěch a unikne do nedalekého městečka, na které je vyslána jaderná raketa. Nevím, jestli je moudré schovat se v této chvíli do ledničky, ale Indy přežije a vrací se na univerzitu.
Ani tam jeho problémy nekončí – začne se o něj zajímat FBI, je dočasně uvolněn z pracovního poměru a odjíždí. Na poslední chvíli ho zastihne, jak se později ukáže, Indyho syn Mutt Williams (Shia LaBeouf), který potřebuje pomoc. Jejich společný přítel, dr. Ox byl totiž unesen a zanechal jim informace o křišťálové lebce. Ještě horší zpráva je, že se po ní shánějí i ruští agenti, a tak se oba vydávají za dobrodružstvím do peruánské džungle.
Jak se dalo čekat, Harrison Ford má stále skvělou formu a jeho akční kousky jsou jako za starých časů. Shia LaBeouf se očividně snaží, ačkoliv je jeho postava chvílemi spíše na škodu, skvělá je i Cate Blanchettová, jejíž ruština stojí vážně za to. I když zde už nemají záporné role Němci, Rusové se jim hravě vyrovnají. Nesmím zapomenout ani na Marion Ravenwoodovou, kterou ztvárnila opět Karen Allenová. Myslím, že se k Indymu jako manželka více než hodí a stále vypadá slušně, i když nedostala ve scénáři zrovna moc prostoru. Ray Winstone se role „kapitalisty“, jak se sám nazval, zhostil na výbornou a jeho slizká povaha vás mnohokrát pořádně naštve.
Film obsahuje vcelku hodně akce, která je natočená svižně a chvílemi je správně ujetá. Plusem je víceméně i jakés takés vykrádání původní trilogie. Závěr vyřeší nadpřirozeno tím, že zlikviduje hlavní záporačku, což tak trochu připomíná Dobyvatele ztracené archy, snaha ovládnout Jonese lebkou zase napodobuje metody z Chrámu zkázy a chemie mezi Harrisonem Fordem a Shiou LaBeoufem pro změnu připomíná Poslední křížovou výpravu.
Diváci znalí si určitě všimnou různých narážek na studenou válku, Rusy a padesátá léta obecně. A nemusí to být jen Oblast 51, kam byla ukryta Archa úmluvy. Kavárna „Atomic Cafe“ a komunističtí demonstranti mají něco do sebe, ale nic z toho nemá na Indyho hlášky, které jsou pořád stejně zábavné a gradují ve chvíli, kdy do nich zakomponuje svoje stařecké poučování mladých.
Technicky je vše, jak má být. Efektů není mnoho a neruší, horší je to s hudbou, která sice je na odpovídající úrovni, avšak jenom díky opakováním starých známých motivů. Ty jsou samozřejmě perfektní a přesně zapadají do jednotlivých scén. Pozor však jakmile zazní něco nového - najednou máte pocit, že to prostě není John Williams, a to dokazuje i fakt, že žádný nový motiv jsem si nezapamatoval.
Indiana Jones a království křišťálově lebky rozhodně není nejlepším dílem série. I tak s ní ale bez problému drží krok a je to zkrátka pokračování, jak se sluší a patří. Je tu jistá „modernizace“, která přináší více akce a méně kouzla, ale stále se jedná o povedený, mistrovsky natočený snímek, který má úspěch zaručený. Čím asi? Je to přece Indiana Jones!